Panorama – jak stworzyć iluzję głębi przestrzennej?

Rysunek przedstawia zasadę zasadę montażu zdjęcia panoramicznego z kilku ujęć.
© Zrób Pan Zdjęcie 2020
Jak zrobić zdjęcie panoramiczne?

Zdjęcie panoramiczne jest to nic innego jak zrobienie z kilku pojedynczych zdjęć jednego. Możemy je robić przy użyciu statywu, połączonego ze specjalną głowica panoramiczną, albo po protu z ręki utrzymując na tym samym poziomie aparat fotograficzny. Ja szczerze mówiąc przeważnie korzystam z tej drugiej opcji. Jest ona łatwiejsza do wykonania i nie pochłania tak dużo czasu co pierwsza.

Jak zmontować zdjęcie panoramiczne?

Istnieje kilka sposobów montowania zdjęcia. Można to zrobić za pomocą Adobe Lightroom, Adobe Bridge i Adobe Photoshopa lub samego Adobe Photoshop. Efekt końcowy będzie taki sam.

Pierwszy sposób, który zaprezentuję, to połączenie panoramy Adobe Lightroom. 

  1. Adobe Lightroom wywołujemy cyfrowe negatywy NEF/RAW w Camera Raw.
  2. Zaznaczamy zdjęcia gotowe do zmontowana panorama, klikamy lewym przyciskiem myszki i wybieramy z zakładki: Photo Merge > Panorama ( CTR+M).
  3. W oknie Panorama Merge Preview mamy do wyboru 3 opcje sposobu montażu przez program: Spherical, Cylindrical i Perspective. To co jest najlepsze, to fakt, że od razu widzimy mały podgląd efektu, który uzyskujemy. 
  4. Ponadto mamy szereg opcji  innych opcji: Boundary Ward – odpowiada za rozciąganie rantów obrazu, aby był cały wypełniony, Fill Edges – dorabia puste zawartości obrazu, ale nie zawsze to wychodzi najlepiej, Auto Crop – automatyczne kadrowanie, Auto Settings – automatyczne wyrównanie kolorów, Create Stack –  tworzenie panoramy ze zdjęć zrobionych w trybie breaking 3 różnych ekspozycji jednego ujęcia. 
  5. Klikamy Merge i panorama jest gotowa do dalszej obróbki w Adobe Lightroom bądź Adobe Photoshop.

Drugi sposób, z którego ja najczęściej korzystam, jest wykonywany za pomocą dwóch programów Adobe Bridge i Adobe Photoshop.

  1. W  Adobe Bridge wywołujemy cyfrowe negatywy NEF/RAW w Camera Raw ( format JPG też można poddać obróbce klikamy na lewy przycisk myszki > Otwórz w Camera Raw).
  2. Następnie zaznaczamy zdjęcie, z których ma być zmontowany panorama i w panelu górnym wybieramy zakładkę: Narzędzia > Photoshop > Photomenage.
  3. Adobe Bridge przełącza nas automatycznie do Adobe Photoshop, gdzie się pojawia zakładka Photomenage z wyborem 6 sposobów montażu panoramy: Automatyczny, Perspektywa, Cylindryczny, Sferyczny, Kolaż i Zmień pozycję. Ja zazwyczaj ustawiam automatyczny proces dopasowania.
  4. Po zmontowaniu przez program pozostaje nam ją przyciąć za pomocą narzędzia Kadrowanie (skrót C ).
  5. Trzeba pamiętać o sprawdzeniu, czy Adobe Photoshop nie popełnił jakiś błędów w montażu, dokonać korekty i obróbki zdjęcia.

Trzeci sposób jest robiony za pomocą  Adobe Photoshop.

  1. W  Adobe Photoshop  wybieramy z górnego menu Plik > Automatyzuj > Photomerge.
  2. Następnie w panelu Photomerge > Przeglądaj > wybieramy pliki z komputera do montażu panoramy.
  3. Zakładka Photomenage ma do wyboru 6 sposobów montażu panoramy: Automatyczny, Perspektywa, Cylindryczny, Sferyczny, Kolaż i Zmień pozycję. Ja zazwyczaj ustawiam automatyczny proces dopasowania.
  4. Po zmontowaniu przez program pozostaje nam ją przyciąć za pomocą narzędzia Kadrowanie (skrót C ).
  5. Trzeba pamiętać o sprawdzeniu, czy Adobe Photoshop nie popełnił jakiś błędów w montażu i w dokonać korekty i obróbki zdjęcia.
Przykładowy montaż zdjęcia
Seria zdjęć służąca do zmontowania panoramy górskiej – Dolina Pięciu Stawów Polskich I Nikon D7000 I Nikon DX AF-S Nikkor 18-55mm f/1:3.5-5.6G VR.
© Zrób Pan Zdjęcie 2020

Do zmontowania zdjęcia panoramicznego wykorzystałem 3 z 4 zdjęć. Ekspozycja, którą ustawiłem to 160 ISO, czas otwarcia migawki 1/125 s, przysłona f/3,5.

Zmontowana panorama górska przez program Adobe Photoshop przed kadrowaniem – Dolina Pięciu Stawów Polskich I Nikon D7000 I Nikon DX AF-S Nikkor 18-55mm f/1:3.5-5.6G VR.
© Zrób Pan Zdjęcie 2020

Zdjęcie po zmontowaniu przez program Adobe Photoshop przed kadrowaniem. Przyciąłem tylko zdjęcie, aczkolwiek istnieje możliwość dorobienia brakujących części, ale trzeba wiedzieć o tym, że nie będzie to takie łatwe. Wymaga to dużo czasu i precyzji, żeby nie było widać różnicy pomiędzy dodanym obszarem obrazu, a oryginalnym.

Efekt finalny – Dolina Pięciu Stawów Polskich I Nikon D7000 I Nikon DX AF-S Nikkor 18-55mm f/1:3.5-5.6G VR.
© Zrób Pan Zdjęcie 2020

Dzięki zamontowaniu zdjęcia z kilku ujęć można podziwiać piękną, niepowtarzalną, urokliwą panoramę doliny Pięciu Stawów Polskich. Zdjęcie po skierowaniu zostało poddane delikatnej obróbce, tak żeby efekt był jak najbardziej naturalny.

Czy warto robić zdjęcia panoramiczne?

Panoramy to jedna z technik, którą bardzo często wykorzystuję przy swoich zdjęciach. Pomimo tego, że posiadam ultra szeroki obiektyw, nie zawsze on potrafi sprostać moim oczekiwaniom. Wtedy z pomocą przychodzi zdjęcie panoramiczne, pozwalające uchwycić pełny plan, zwiększyć rozdzielczość zdjęcia, a także poprawić jego jakość na dużych czułościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *