© Zrób Pan Zdjęcie 2020
Aparat Steky został wprowadzony na rynek w 1947 roku przez Rikena Kogaku (obecnie Ricoh) i firmę Asahi Musen z Tokio. Było około 7 odmian tego urządzenia i wszystkie wykorzystywały film 16 mm.
© Martin Taylor
Po wojnie w Japonii aparaty miniaturowe o rozmiarze obrazu 14 x 14 mm zyskały dużą popularność wśród żołnierzy sił okupacyjnych z USA. Większość z nich była jednak kiepskiej jakości i niczym więcej niż tylko zabawką.To właśnie spowodowało, że Steky został promowany jako aparat wysokiej jakości.
© Steky Camera Wiki
Większość aparatów miniaturowych korzystało z negatywu o szerokości 17,5 mm wyposażonym w papier prowadzący, producent Steky zastosował kasetę z filmem, do której włożono rolkę filmu o szerokości 16 mm. Rozmiar obrazu wynosił 10 mm x 14 mm. Ciekawostką jest to, że licznik klatek po stronie aparatu ma skalę do 24 ekspozycji, ale w większości przypadków przy użyciu filmu o długości 45 cm x 16 mm można uzyskać 20 ekspozycji.
W krótkim czasie na rynek wprowadzone zostały aparaty o podobnej konstrukcji co Steky m in. Mamiya 16, Snappy, czy Konan 16 Automat. Co ciekawe wszystkie te aparaty przyjęły rozmiar obrazu 10 mm x 14 mm.
© Mrchuck
Standardowym obiektywem Steky był f 3,5 / 25 mm, dostępny był także teleobiektyw f 5,6 / 40 mm, dla którego zastosowano system wymiennych obiektywów. Oprócz tego dostarczono do niego również kilka akcesoriów: pierścień do mocowania obiektywu, oraz kilka kompletów filtrów. Czas otwarcia migawki można ustawić w zakresie B, 1/25, 1/50 i 1/100 s.
© Subnin
Steky był produkowany przez dziesięć lat i w tym czasie został doposażony w gniazdo synchronizacji błysku oraz stopkę do akcesoriów. W 1957 roku pojawił się jego następca pod nazwą Steky Golden. Jak sama nazwa wskazuje, cały aparat został pokryty złotem na wierzchu.
© Usermanual Wiki
Najważniejsze cechy aparatu Steky:
- Typ kamery: miniaturowa kamera 16 mm
- Obiektyw: Stekinar Anastigmat f3,5 / 25mm (trzyelementowy), obiektyw f5,6 / 40mm są również dostępne
- Mocowanie obiektywu: Mocowanie wkręcane
- Migawka: dwusektorowa przesłona za obiektywem
- Czasy otwarcia migawki: 1/25 s, 1/50 s, 1/100 s i B
- Wizjer: optyczny
- Powiększenie wizjera: 0,67x
- Transport negatywu: za pomocą pokrętła zwijania folii
- Wymiary korpusu: 65 x 42 x 41 mm
- Masa ciała: 140 g.
Konstrukcja Steky jest bardzo prosta i każdy kto ma styczność z fotografią uzna go za łatwy i prosty w obsłudze aparat. Dziś jest on bardzo ciekawą opcją dla fotografów, którzy chcą eksperymentować i bawić się 16 mm negatywem. Co do jakości zdjęć nie ma co się spodziewać jakichkolwiek turbo efektów. Dziś ten aparat można spotkać w Polsce na aukcjach na allegro w cenie ok 500 zł, ale wszystko zależy od stanu aparatu i jego wyposażenia dodatkowego.