Timelapse – połączenie fotografii z filmem

Rysunek przedstawia jedną klatkę do timelapse.
© Zrób Pan Zdjęcie 2020

,,[…] fotografia poklatkowa − technika pozwalająca lepiej zobaczyć procesy zbyt powolne dla ludzkiej percepcji. Polega na wykonywaniu zdjęć w (stosunkowo) dużych odstępach czasu a następnie wyświetlanie ich w przyśpieszonym tempie. W ten sposób procesy trwające w rzeczywistości całymi godzinami, czy nawet dniami można obejrzeć w kilkanaście sekund […]” – tak wyjaśnia to pojęcie najbardziej dostępne źródło Wikipedia.

Co jest timelapse?

Upływ czasu tak dosłownie na język polski możemy przetłumaczyć angielskie określenie timelapse. To technika, która jest połączeniem fotografii z filmem. Dzięki niej możemy sprawić, że czas bardzo szybko przyspieszy, poprzez kompresję materiału trwającego godziny, dni, a nawet lata skróci się on do kilku sekund. Polega na wykonaniu dużej serii zdjęć w identycznym odstępie czasu, a następnie połączeniu ich w płynną animację w przyspieszonym tempie. Jest ona bardzo często wykorzystywana w filmach, które mają za zadanie zademonstrować przebieg zjawisk takich jak rozkwitanie kwiatów, ruch gwiazd i chmur, poruszające się samochody i ludzie na zatłoczonej ulicy. 

Jak wykonać zdjęcia timelapse?

Aby wykonać zdjęcie w technice timelapse trzeba pamiętać o kilku wytycznych, których należy się trzymać:

  1. Aparat należy ustawić na statywie, aby wszystkie kadry były takie same.
  2. Ostrość ustawiamy manualnie.
  3. Migawkę uruchamiamy za pomocą wężyka spustowego z interwałometrem lub aparatu, który posiada taką funkcję.
  4. Na każde zdjęcie ustawiamy taką samą ekspozycję np. czas 1/125 s, przysłona f/11 i ISO 100. Ilość wykonanych klatek jest uzależniona od tego jaki długi film chcemy mieć np. 60 sekund animacji, pochłonie przynajmniej 1500 klapnięć migawki. 
  5. Trzeba jeszcze pamiętać, aby mieć ze sobą dodatkowy akumulator i zapas kart pamięci.
  6. Potrzebujemy dużo czasu i cierpliwości.

Ponadto są fotografowie, którzy jeszcze dodatkowo korzystają z techniki HDR, która zwiększy nam zakres tonalny zdjęcia. Ale to już jest wyższa szkoła jazdy z postprodukcją.

Nikon 1 V1 aparat bezlusterkowy posiadający wbudowany interwałometr.
© Zrób Pan Zdjęcie 2020
Jak zmontować zdjęcia w technice timelapse?

Istnieje wiele sposobów na złożenie filmu w technice timelapse. W tym artykule pokażę jak wywołać zdjęcia za pomocą programu Adobe Bridge, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom i zmontować animację w Adobe Premier Pro. 

  1. W Adobe Bridge, Adobe Photoshop lub Adobe Lightroom wywołujemy cyfrowe negatywy NEF/RAW w Camera Raw ( w Adobe Bridge format JPG też można poddać obróbce klikamy na lewy przycisk myszki > Otwórz w Camera Raw). Wszystkie pliki obrabiamy w taki sam sposób i zapisujemy do formatu JPG lub TIFF. Warto zdjęcia dostosować do proporcji filmu 16:9, w którym ma być później plik wyeksportowany. 
  2. Następnie przechodzimy do programu Adobe Premier Pro wybieramy zakładkę: File > Import ( zaznaczamy jeden pierwszy plik animacji ) > zaznaczamy opcję Image Sequence ( ma ona za zadanie zmontować ze wszystkich plików jedną animację ) > klikamy otwórz.
  3. Następnie umieszczamy plik na osi czasu i możemy dodać muzykę i skorzystać i różnych efektów, które oferuję program. Jednym z najpopularniejszych jest powiększenie obrazu, aby to zrobić wybieramy w zakładce: Video > Motion > Scale ( na osi czasu zaznaczamy miejsce, w którym ma się zacząć powiększenie, a następnie gdzie ma się skończyć ustawiamy np. wartość początkową na 100, a końcową na 115 ).
  4. Na sam koniec wybieramy zakładkę: File > Exsport > Media i zapisujemy plik na dysku.
Przykładowy montaż filmu
Lotnisko Lublinek w Łodzi – Timelapse I Nikon 1 V1 I
Adapter Nikon FT1 Nikon F I Nikon Lens Series E 50 mm f/1:8 I Hoya HD CIR-PL Slim.
© Zrób Pan Zdjęcie 2020

Do montowania timelapse hangarów z samolotami wykorzystałem 258 zdjęć, co pozwala nam uzyskać około 10 sekundowy filmik. Aparat ustawiłem na statywie, migawkę uruchomiłem za pomocą interwałometru wbudowanego w aparat. Ekspozycję ustawiłem na 100 ISO, czas otwarcia migawki 1/1000 s, przysłonę f/8. Ostrość była ustawiana ręcznie, ponieważ autofocus przy tak dużej ilości zdjęć może nam ustawić ostrość na obiekt, na którym nie chcemy jej mieć np. robiąc zdjęcia pejzażu przed obiektywem przeleci nam ptak, ostrość automatyki zostanie ustawiona na zwierzę, w tym momencie nasz filmik jest stratny o jedna klatkę. 

Podsumowanie

Technikę timelapse można wykorzystywać tak naprawdę bez ograniczeń; od filmików makro przez wnętrza, a kończąc na pejzażach. Jeśli Twój aparat ma funkcję interwałometru to śmiało spróbuj wykonać serię zdjęć. W większości wystarczy nacisnąć start i uzbroić się w cierpliwość. Możesz zacząć od prostych motywów takich jak przechwytywanie ruchu chmur na niebie, a jak już złapiesz bakcyla to skończysz na uchwyceniu procesu rozkwitania kwiatków. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *